رتبه اول جشنواره رشد PDF چاپ نامه الکترونیک
( 16 رأی )
يكشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۰۱

کتاب الکتریسیته ساکن، رتبه اول جشنواره رشد را در بین کتاب های رسیده به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار سامان‌کتاب، طی دو سال گذشته، مجموعاً 40 کتاب مناسب به دبیرخانه دهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی معرفی شده بود، که 11 عنوان از کتاب‌هایی که بیش‌ترین امتیاز را در فرایند بررسی‌ها به دست آورده بودند، به گروه داوری فیزیک سپرده شد.

الکتریسیته ساکن؛ تألیف محمود حسنی اردستانی، محسن داودی،‌ محمدرضا شریف‌زاده اکباتانی و حمید فدائی فرد (فاطمی، 1391)‌؛فیزیک 1 و آزمایشگاه: کتاب دانش‌آموز و کتاب کار آن، تألیف ، روح‌الله خلیلی‌ بروجنی‌(گل‌واژه،‌ 1391)؛ فیزیک برای علوم و مهندسی، جلد اول (مکانیک) ویرایش هفتم  ریموند سروی، جوت جان  ترجمه محمود بهار (مبتکران - پیشروان، 1390) و مبانی فیزیکتألیف دیوید هالیدی، رابرت رزنیک و‌ جرل واکر، ترجمه محمدرضا جلیلیان نصرتی و محمد عابدینی (صفار - اشراقی، 1391)‌ چهار کتابی هستند که از سوی این گروه  نامزد دریافت جایزه شده‌اند.

احمد احمدی، سمیرا بهرامی و غلامعلی محمودزاده داوری این گروه را بر عهده داشتند. نتایج نهایی داوری‌ها، روز هفتم بهمن ماه آینده، در مراسم پایانی دهمین دوره جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد اعلام می‌شود.

منبع خبر: http://samanketab.roshdmag.ir/fa/news/1382

 
  • شفق قطبی به شکل ققنوس
  • توضیحات:

    سپتامبر گذشته در ساعت ۳:۳۰ صبح درحالی که بیشتر مردم خواب بودند و تقریبا هیچ شفق قطبی در آسمان وجود نداشت، به ناگهان آبشاری از ذرات باردار خورشید به اتمسفر زمین خورد. خوشبختانه این هنگام در ۳۰ کیلومتری شمال آیسلند یک عکاس نجومی زیر آسمان شب حضور داشت و توانست شفق قطبی قدرتمند را ثبت کند. برای لحظه‌ای شفق قطبی به شکل یک ققنوس درآمد. این ققنوس را به وضوح می‌توان در عکس دید. کوهستانی که در عکس می‌بینید «هلگافل» نام دارد و رودخانه‌ی پیش‌زمینه هم «کالدا» است. بالای کوه در قسمت سمت چپ می‌توان صورت فلکی شکارچی را دید. بالاتر هم خوشه‌ی پروین قرار دارد.

    تصویر با سایز بزرگتر را اینجا مشاهده نمایید.